IndeksIndeks  SzukajSzukaj  Latest imagesLatest images  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Share
 

 Księga Zielarska

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość
Huncwot
Huncwot
Liczba postów : 362
Data przyłączenia : 27/11/2016

Księga Zielarska Empty
PisanieTemat: Księga Zielarska   Księga Zielarska EmptySro Gru 07, 2016 1:30 am



Umiejętności zielarskie


Łatwe

Podstawa programowa klasy I


Fruwokwiat
Fruwokwiat to magiczna roślina ozdobna popularna w świecie magii. Czarodzieje chętnie hodują ją w swoich ogrodach i domach. Fruwokwiat ma długie, kołyszące się wąsy i wyglądem przypomina diabelskie sidła, ale w przeciwieństwie do nich, jest w zupełności niegroźny i bezpieczny. Uczniowie I klasy w Hogwarcie uczą się sadzić i pielęgnować Fruwokwiaty. Należy bowiem pamiętać, że choć opieka nad tymi roślinami jest dość prosta, wymaga ona regularności i serca do pracy.

Kwiaty wielkości parasola
Magiczna roślina ozdobna, którą cechuje wygląd o wiele bardziej atrakcyjny od Fruwokwiatu. Kwiaty wielkości parosola są nieco trudniejsze w hodowli, ale nie na tyle, by uczniowie nie mogli sobie z nimi poradzić w klasie I.

Mniszek lekarski
Żółte kwiaty tej rośliny wykorzystywane są w słabszych eliksirach leczniczych. Działają przeciwkaszlowo.


Podstawa programowa klasy II


Kłaposkrzeczki
Niewielkie brązowe bulwy wyglądem przypominające madragory. Jeśli dostaną za dużo nawozu, zaczynają się wić i skrzeczeć z niezadowolenia. Kłaposkrzeczki stanowią pokarm dla wielu magicznych stworzeń.

Mandragora
Roślina lecznicza. Z dojrzałej Mandragory można uwarzyć eliksir, który ożywia spetryfikowanych. Bulwa przypomina kształtem noworodka – posiada usta, oczy i nos. Jej włosy to podłużne liście. Krzyk dojrzałej mandragory jest zabójczy dla ludzi, zaś sadzonki mogą jedynie ogłuszyć na kilkanaście godzin. Mandragora jest już dojrzała, gdy zaczyna poruszać się w swojej doniczce, jest również silnym środkiem pobudzającym używa się jej, aby przywrócić pierwotną postać ludziom, którzy zostali poddani złemu urokowi.

Trzepotka
Roślina, która drży i trzęsie się. Zakwita raz na sto lat, a jej kwiaty wytwarzają zapach, który przyciąga nieostrożnych. Tak naprawdę pełni rolę ozdobną, jako że wygląda okazale nawet przed zakwitem.

Tykwobulwa
Magiczna roślina podobna do wielkiej, zielonej cebuli, która ponoć znakomicie chroni przed plumpkami. Napar z tykwobulwy ma czerwony kolor i w smaku przypomina sok burakowy.

Wrzeszczące żonkile
Magiczny kwiat, który zapewne przypomina zwykłego żonkila. Jak wskazuje sama nazwa, te kwiaty naprawdę wrzeszczą, choć z pewnością ich wrzask nie jest tak niebezpieczny jak chociażby krzyk Mandragory. Nie da się jednak ukryć, że Wrzeszczący Żonkil jest dość wymagającym kwiatem i wymaga częstej zmiany nawozu. To dlatego uczniowie Hogwartu opanowują umiejętność jego hodowli w klasie II.  


Podstawa programowa klasy III


Gryzące cebule
Gryzące cebule wyglądem do złudzenia przypominają cebule znane w świecie mugolskim. Mają jednak znacznie bardziej gryzący od nich zapach, a w dodatku posiadają magiczne właściwości. Gryzące cebule wykorzystywane są chociażby w procesie warzenia napoju leczącego z czyraków.
Uczniowie Hogwartu uczą się hodowli tych specyficznych cebul dopiero w klasie III przez wzgląd na to, że wystarczy niewielki błąd w opiece nad nimi, by całkowicie zgniły.

Mimbulus Mimbletonia
Rzadka roślina wyglądem przypominająca karłowaty kaktus, który jest szary i zamiast kolców ma bąble. Ma bardzo ciekawy system obronny. Gdy ktoś, np. ukłuje ją igłą, wypluwa ona cuchnący Odorosok o ciemnozielonej barwie i konsystencji błota.
Uczniowie Hogwartu uczą się hodowli Mimbulusa dopiero w klasie III, gdyż opieka nad tą rośliną wymaga delikatności.  

Pykostrąk
Magiczna roślina ozdobna, która posiada różowe strąki oraz błyszczące fasolki. Jeśli fasolki zetkną się z jakąkolwiek powierzchnią lub zostaną dotknięte przez czarodzieja, wyrastają z nich kwiaty.


Rośliny spoza podstawy programowej


Agapanthus
Magiczna, wodna roślina ogrodowa o lekko zakrzywionych liściach i niebieskich lub fioletowych kwiatach. Dosyć łatwa w hodowli, zaś imponująca jako element ozdobny. Agapanthusy nazywane są również czasami Liliami Nilu.

Dyptam
Roślina, która stanowi potężne źródło lecznicze i regeneracyjne. Wszystkich jej części używa się bowiem do sporządzania eliksirów. Jednym z nich jest Esencja z Dyptamu służąca do gojenia ran. Do ran można przyłożyć także nieprzerobione na eliksir liście dyptamu - efekt jednak nie jest tak silny jak w przypadku Esencji.  

Wężoziele
Wbrew groźnej nazwie jest to zwyczajne zioło o dość specyficznym, trudnym do opisania smaku. Wężoziele wykorzystuje się w mieszankach herbacianych.


Średnie

Podstawa programowa klasy IV


Boom Berry
Boom Berry to owoc podobny wyglądem przypominający jagodę, choć o wiele od niej większy. Sok z tego owocu wykorzystywany jest w procesie warzenia Eliksiru Wiggenowego.

Czyrakobulwa
Czyrakobulwa bardziej niż rośliny przypomina wielkie, czarne ślimaki wyłażące pionowo z ziemi. Każda wije się lekko i pokryta jest dużymi, błyszczącymi bąblami pełnymi żółtawego płynu, pachnącego naftą i przypominającego ropę. Przez nieuważne stosowanie powoduje powstawanie bolesnych i obrzydliwych bąbli, ale używana poprawnie leczy trądzik.
Uczniowie opanowują umiejętność jej hodowli dopiero w klasie IV, gdyż podczas opieki nad tą rośliną trzeba być wyjątkowo ostrożnym, aby nie paść ofiarą jej ropnego płynu.

Ogórecznik
Roślina ta znana jest również mugolom. Jej cechą charakterystyczną są niebieskie kwiaty o pięciu trójkątnych płatkach. Łodygi ogóreczników mają magiczne właściwości i są często wykorzystywane w eliksirach transmutacyjnych.

Skaczące bulwy
Dość... oryginalna roślina. Mówimy tutaj bowiem o fioletowych bulwach, które, jeśli tylko mogą, podskakują. Zwykle osiągają one rozmiary dłoni dorosłego czarodzieja, choć zdarzają się także i bulwy wielkości kafla do quidditcha. Skaczące bulwy mogą być agresywne kiedy wyczują niebezpieczeństwo. Te dziwne roślinki są dość częstym składnikiem eliksirów transmutacyjnych. Pozyskanie ich jednak jako składnika wydaje się trochę brutalne. Skaczące bulwy należy bowiem podpalić, a co za tym idzie, zamordować.


Podstawa programowa klasy V

Diabelskie sidła
Magiczna roślina spotykana w świecie czarodziejów. Jest to nic innego jak lubująca się w wilgoci i ciemności bylina, która oplata się wokół potencjalnej ofiary, co może doprowadzić nawet do jej śmierci. Uczniowie V klasy uczą się jak radzić sobie w przypadku ataku diabelskich sideł. Zostają wystawieni na atak i mają zastosować zaklęcie podpalające lub zaklęcie wywołujące ciepło.

Figa abisyńska
Magiczna roślina, której najlepsze, dzikie okazy można znaleźć w Abisynii. W Europie czarodzieje hodują figi abisyńskie w specjalnie do tego przygotowanych szklarniach.
Kwiaty figi rosną wewnątrz owoców. Zarówno owoce i kwiaty są koloru purpurowego.
Figa abisyńska jest rośliną liściastą, która zrzuca liście jesienią, aby zimę przetrwać bezlistnie. Jednak dzięki jej agresywnie rosnącym korzeniom, roślina może ciągle przetrwać w ciężkich zimowych warunkach. Liście i owoce figi abisyńskiej mają właściwości lecznicze. Wykorzystywane są jednak także i w warzeniu eliksirów innych niż lecznicze.

Ślaz
Roślina należąca do rodziny kapustowatych. Zrywana w pełnię księżyca może być wykazuje silniejsze właściwości magiczne. Jest składnikiem wielu eliksirów, w tym Eliksiru Wielosokowego.

Wnykopieńki
Sękate pieńki, które na pozór wyglądają jak zwykłe kawałki drewna, jednak gdy się do nich zbliżymy natychmiast ożywają. Ze szczytu pnia wyskakują długie, kolczaste pędy, które przypominają gałązki jeżyn i wymachują wściekle w stronę osoby, która jest najbliżej. Gdy ściśnie się pędy, to w plątaninie wijących się gałązek otworzy się dziura, w której są pulsujące, zielone bulwy wielkości grapefruita, czyli strączki. Gdy jednak do dziury włoży się rękę ta zaciska się wokół niej. Wydobycie strączka z wnykopieńki jest trudnym i mozolnym zajęciem, jednak przydatnym, bo bulwy Wnykopieńków są wykorzystywane podczas warzenia niektórych eliksirów.


Rośliny spoza podstawy programowej


Krzak ognistych nasion
Ogniste nasiona są wykorzystywane jako składnik licznych eliksirów. Należy jednak uważać, bo ogniste nasiona są naprawdę gorące i nie można ich zbierać gołymi rękoma. Najlepiej wykorzystać do tego rękawice ze smoczek skóry lub zamrozić wcześniej nasiona za pomocą odpowiedniego zaklęcia.

Kielargonia
Kielargonia wygląda niemal tak samo jak mugolska pelargonia. No, może poza tym, że środek tego kwiatu przypomina szczękę i naprawdę ma kły, których chętnie używa, gdy wyczuje niebezpieczeństwo! Ah, no i warto jeszcze wspomnieć o tym, że Kielargonie osiągają rozmiary przeciętnych ssaków. Kły Kielargonii stanowią jednak bardzo ważny składnik niektórych eliksirów.  

Pięciornik Kurze Ziele
Roślina znana również mugolom. W świecie czarodziejskim wykorzystywana do produkcji wysoko-procentowej nalewki. Nalewka ta jest także składnikiem Bahanocydu.

Raptuśnik
Inaczej zwany drzewem Hyena. Spożycie liści Raptuśnika wywołuje podobny efekt, co zapalenie mugolskiej Marihuany. Przedawkowanie liści Raptuśnika może spowodować jednak niekontrolowane, niezwykle długotrwałe napady śmiechu, które wymagać już będą leczenia. Antidotum na to schorzenie produkowane jest przez owada o nazwie Trzminorek. Za maksymalną, bezpieczną dla organizmu dawkę Raptuśnika uznaje się dawkę 100 g ziela.

Samosterowalne śliwki
Jak sama nazwa mówi... są to pomarańczowe owoce przypominające rzodkiewki. Dokładnie tak. Poza tym, że śliwki samoistnie latają, gdzie chcą, roślina ta nie wykazuje żadnych użytecznych właściwości.


Trudne


Podstawa programowa klasy VI


Akonit
Inaczej zwany Mordownikiem lub Tojadem. Roślina posiadająca magiczne właściwości. Jej kwiaty i korzenie są przydatne do tworzenia eliksirów, ale liście tej rośliny są bardzo toksyczne.

Piołun
Bardzo gorzka w smaku bylina, używana w ziołolecznictwie oraz jako przyprawa (w nadmiarze jest szkodliwa). Jest składnikiem wielu eliksirów od czasów starożytnych. Piołun jest potrzebny, aby stworzyć Wywar Żywej Śmierci, eliksir wzbudzający euforię i Eliksir powodujący kurczenie się ludzi i zwierząt.

Rdest Ptasi
Roślina o magicznych właściwościach. Jest ona jednym z głównych składników eliksiru wielosokowego, jaki i miodu z rdestu ptasiego.

Waleriana
Roślina o magicznych właściwościach. Jej korzenie są wykorzystywane do produkcji Wywaru Żywej Śmierci, a gałązki do warzenia Eliksiru zapomnienia i Eliksiru Słodkiego Snu.


Podstawa programowa klasy VII


Asfodelus
Asfodelus ma wiele zarówno magicznych, jak i niemagicznych zastosowań. W świecie czarodziejskim jest wykorzystywany do produkcji Wywaru Żywej Śmierci oraz Eliksiru Wiggenowego. Najczęściej używa się jego korzenia lub kwiatów.

Ciemiernik
Roślina wykorzystywana do warzenia eliksirów. Syrop z ciemiernika czarnego jest ważnym składnikiem m.in. Eliksiru Spokoju. Roślina dosyć duża, ma czarną łodygę i biały, pojedynczy kwiat na szczycie. Niektóre gatunki są silnie trujące.

Sopophorus
Dość duża magiczna roślina, której fasolki wykorzystywane są jako składnik wielu eliksirów, w szczególności nasennych.

Skrzeloziele
Magiczna roślina posiadająca bardzo odtrącający wygląd. Przypomina zwitek oślizgłych, szczurzych ogonów barwy szarozielonej. Zaliczana jest do roślin wodnych. Jest jadalna. Konsumowanie przypomina żucie bezkręgowca. Całkowite jego spożycie daje możliwość bezstresowego przebywania pod wodą przez określony czas (60 minut). Konsument pod wpływem spożytej rośliny zmienia swój wygląd. Sama przemiana trwa niezmiernie krótko. Jest jednak nieprzyjemna, a nawet bolesna. Po krótkiej chwili człowiek posiada za uszami skrzela, między palcami u rąk i stóp widoczne są błony. Barwa ciała zmienia się lekko na kolor zielony.


Rośliny spoza podstawy programowej


Cebulica
Nie mylić z cebulą. Mugole również znają tę roślinę i wykorzystują jej lecznicze właściwości w produkcji syropów na kaszel. W świecie czarodziejskim właściwości lecznicze cebulicy są zbyt słabe w porównaniu z innymi magicznymi roślinami. Byliny Cebulicy znalazły jednak zastosowanie jako składnik eliksiru Felix Felicis.

Nocny cień
Bardzo ciekawa magiczna roślina, której wszystkie części są czarnej barwy. Korzeń Nocnego cienia wykorzystywany jest w niektórych eliksirach czarnomagicznych.

Rut pospolity
Rodzaj wiecznie zielonego krzewu o żółtych kwiatach. Ziele rutu cechują właściwości lecznicze. Ponadto wykorzystywane jest ono jako składnik eliksiru Felix Felicis.


Bardzo trudne

Rośliny spoza podstawy programowej


Anjelica
Roślina o owalnych liściach, która jednak swoją nazwę zawdzięcza śnieżno-białym kwiatom, które na pierwszy rzut oka przypominają aniołki. Właśnie te specyficzne kwiaty są składnikiem niektórych bardzo silnych eliksirów leczniczych.

Belladona
Roślina o dwoistej naturze. Jej liście są bowiem składnikiem wielu silnych eliksirów leczniczych, zaś nasiona są trujące i często występują w recepturach mikstur czarnomagicznych.

Jadowita Tentakula
Czerwona i jadowita roślina. Jej pędy poruszają się, próbując złapać ofiarę i są silnie trujące, jad z kolców może nawet prowadzić do śmierci. Pędy i nasiona tej rośliny wykorzystywane są w niektórych eliksirach czarnomagicznych; są bardzo cenne.

Księżycowy kwiat
Jak sama nazwa mówi kwiat ten przypomina kształtem i barwą półksiężyc. Ma dwoistą naturę. Jego kwiaty są bowiem toksyczne i często wykorzystywane są przy warzeniu eliksirów czarnomagicznych. Rosa pojawiająca się nad ranem na kwiatach ma natomiast właściwości lecznicze i jest składnikiem leczniczego Elikisiru Wiggenowego.

Lulek
Ta niepozorna nazwa kryje roślinę o potężnych właściwościach magicznych. Jej zielonkawo-żółte liście uśmierzają bowiem nawet największy ból, wywołują uczucie lekkości, euforii i swego rodzaju niebytu, ale mogą wywołać przy tym także wiele efektów ubocznych jak np. halucynacje. Ponadto przedawkowanie lulka może doprowadzić do poważnego zatrucia organizmu lub śmierci. Lulek w świecie czarodziejów służy w odpowiednich dawkach także za narkotyk, nawet pomimo tego, że jego hodowla i sprzedać są ograniczone przez Ministerstwo Magii. Przeciętną dawką narkotyzującą Lulka jest 5 g ziela.

Wierzba Bijąca
Najpewniej już żaden czarodziej nie posadzi takiego drzewa jak Wierzba Bijąca na błoniach Hogwartu. Tylko najśmielsi i najbardziej utalentowani czarodzieje potrafią sobie z nią poradzić, dlatego właśnie ta umiejętność jest określona jako bardzo trudna.


Ekstremalnie trudne


Rośliny spoza podstawy programowej


Anielska Surma
Roślina zwana także Jabłonią Cierniową. Ziele tej rośliny jest wysoko toksyczne, a jego przedawkowanie może zakończyć się nawet śmiercią. W dodatku Anielska Surma silnie uzależnia. Dokładnie tak... Anielska Surma jest czymś w rodzaju magicznego narkotyku. Jej działanie przypomina efekty zażycia mugolskiej heroiny. Przeciętna dawka tej substancji to 1 g. Oczywiście hodowla Anielskiej Surmy, jak i sprzedaż jej ziela jest przestępstwem, ale wielu czarodziejów nie zważa na te restrykcje prawne. Koszt nauki: 100 PN

Moly
Biały lub jasnoniebieski kwiat o niezwykle potężnych właściwościach magicznych. Jest składnikiem Eliksiru chroniącego przed Czarną Magią.
Koszt nauki: 100 PN

Szalej Jadowity
Inaczej Cykuta. Jest to silnie trująca roślina. Jest ona używana jako składnik eliksirów. Eliksiru Skurczającego, czy Bahanocydu - eliksiru unieszkodliwającego bahanki. Jej magiczne właściwości są jednak znacznie silniejsze, jeśli tylko połączy się ją z innymi toksycznymi składnikami. Dlatego cykuta wykorzystywana jest także w procesie warzenia najbardziej niebezpiecznych eliksirów czarnomagicznych.
Koszt nauki: 70 PN

Wiggen
Magiczna jarzębina. Osoba dotykająca drzewa Wiggen jest zabezpieczona przez atakami większości magicznych stworzeń (zwykle stworzenia określone jako XXXXX w Klasyfikacji Ministerstwa Magii wymykają się tym regułom). Jego kora posiada potężne właściwości lecznicze i jest potrzebna chociaż do uwarzenia Eliksiru Wiggenowego.
Koszt nauki: 80 PN

Zmora
Roślina, której jagody są niezwykle toksyczne. Zjedzenie takiej jagody sprawia, że wątroba powoli zaczyna obumierać. Zatrucie Zmorą może być wyleczone z pomocą magimedycyny, choć proces rekonwalescencji jest długotrwały, a ofiara jeszcze przez długi czas może odczuwać bóle wątroby. Niewyleczone zatrucie jagodami Zmory doprowadza do śmierci w przeciągu kilku dni.
Koszt nauki: 100 PN

 

Księga Zielarska

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1

 Similar topics

-
» Księga Eliksirów

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Mapa Huncwotów :: 
Systemowe
 :: System rozgrywki :: Zielarstwo i ONMS
-